لینک جدید اشتراک

www.eshterak.info

۱۳۸۸/۲/۲۰

نسان نودينيان / روز شمار تاريخ ويژه اعتراضات و مسائل كارگري در سال ۱۳۸۸

www.mobarez-k.com
شماره ۶ ويژه«اعتراضات ومسائل كارگري۱۳۸۸»
«ارديبهشت ماه» شماره «۶»
شروع دور جديد از بيكار سازي و اخراج در سال ۱۳۸۸:
امنيت شغلی کارگران مازندران کمتر از 10 روز است: روزنامه ابتکار: دبير اجرايي خانه کارگر استان مازندران با اشاره به اين که 75 درصد نيروي کار استان در قالب قراردادهاي موقت کار مي کنند، گفت: اغلب اين افراد کارگران جواني هستند که حقوق قانوني دريافت نمي کنند و امنيت شغلي نيز ندارند. به گزارش ايسنا، نصرالله دريابيگي در جمع خبرنگاران با بيان اين که بعضا نزديک به 50 درصد اين کارگران نيز تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي نيستند، افزود: وضعيت اين افراد در واحدهاي توليدي و صنعتي، خدماتي و کشاورزي استان نگران کننده است. دبيراجرايي خانه کارگر استان مازندران خصوصي سازي در ايران را به نفع کشور و نظام اسلام ندانست و يادآور شد: اين روند از نظر اقتصادي نيز به سيستم اقتصادي کشور لطمه وارد کرد و بهره وري را کاهش داده است. وي با اعلام اين که اکنون در کشور امنيت شغلي به کمتر از 10روز کاهش يافته است، يادآور شد: کارگران قراردادي نيازمند يک تشکل صنفي با حضور خودشان هستند. دريابيگي با بيان اين که امروز مشکلات کارگران حداقل بودن دستمزدهاي آنان است که تنها يک چهارم هزينه هاي آنان را مي پوشاند، تصريح کرد: خصوصي سازي در سال هاي اخير به تعطيلي واحدهاي توليدي منجر شده است. وي به همسان سازي حقوق بازنشستگان در اواخر سال گذشته اشاره کرد و افزود: با پيگيري کميسيون کارگري و اجتماعي مجلس دو هزار و 500ميليارد تومان براي اين کار اختصاص يافت. دريا بيگي با اعلام اين که از دولت توقع مي رود در جهت تقويت تشکل هاي کارگري اقدام کند، خاطرنشان کرد: مازندران مي توانست بيش از 400تشکل کارگري داشته باشد که اکنون تنها 50تشکل فعاليت مي کنند. دبيراجرايي خانه کارگر استان با اشاره به اين که در سال هاي اخير تشکل هاي کارگري تضعيف شده است، گفت: از دولت آينده انتظار مي رود در جهت تحقق شعارهاي کارگري گام بردارد; زيرا در ايران تاکنون هر کس به قدرت رسيده با نام قشر کارگر بوده است. به گفته وي، دولت هاي گذشته تاکنون به کارگران قول دادند اما به آن عمل نکردند. دريا بيگي با بيان اين که جامعه کارگري با اجراي اصل44 قانون اساسي موافق است، افزود: در اين واگذاري ها بايد با نظارت و مديريت توانمند همراه باشد تا به رهاسازي منجر و تعبير نشود. وي با اشاره به اين که در اجراي اصل 44 قانون اساسي بايد زمينه هاي قانوني حمايتي آن نيز در نظر گرفته شود، تصريح کرد: اجراي قوانين بايد براي کارگران امنيت شغلي به همراه داشته باشد. دريابيگي با اعلام اين که حمايت از توليد ملي در اجراي اصل 44قانون اساسي بايد لحاظ شود، افزود: اين نوع خصوصي سازي بايد با ابزارهاي حمايتي همراه باشد نه با رها سازي و بي بند و باري اقتصادي. به گفته وي، زماني مي توانيم اين اصل را به خوبي محقق کنيم که همه دستگاه هاي اجرايي از اين قانون حمايت کنند. دريابيگي با بيان اين که اولين موضوع در اجراي اين اصل بايد حمايت از نيروي کارآمد باشد، خاطرنشان کرد: در اجراي قانون بايد اخراج و ناامني جامعه کارگري حذف شود تا با شکست مواجه نشود.
هزاران کارگر در استان مازندران اخراج شدند: بیش از 2000 کارگر اخراجی در استان مازندران با ارسال نامه های متعدد به نهادهای دولتی نسبت به وضعیت نامشخص خود اعتراض کردند. گزارش ها حاکیست بیکارسازی کارگران در مراکز مختلف کار و تولید این استان با شتاب بسیار به پیش می رود. گفته می شود 70 درصد کارگران شاغل کنونی در بخش های صنایع و تولیدی این استان در چهارچوب قراردادهای موقت کار مشغول به کار هستند. این تعداد، افرادی هستند که از آغاز سال جدید از کارخانه ها و مراکز تولیدی در این استان اخراج شده اند.
بیکاری هزاران کارگر در استان قزوین: گزارشها از استان قزوین حاکیست ادامه تعطیلی کارخانه های صنعتی و تولیدی در این استان موجب اخراج هزاران تن از کارگران این استان شده است. کارگران کارخانه های "فرنخ و مه نخ"،"نازنخ"، "پوشینه بافت" و لامپ الوند از جمله افرادی هستند که در پی اخراجشان از سوی کارفرما بارها جهت بازگشت به کار و دریافت دستمزدهای معوقه و سایر مطالباتشان اقدام به برگزار تجمعات اعتراضی در مقابل ادارات دولتی نموده اند، اما هیچ گونه پاسخی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی در یافت نکرده اند.
کارخانجات دولتی پیشگام اخراج کارگران شده اند: خبرگزاری مهر: نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: اینکه کارخانجات دولتی پیشگام اخراج کارگران شده اند جای نگرانی دارد. رضا رحمانی شامگاه جمعه در جمع کارگران افزود: دولت باید در شرایط اقتصادی کنونی، پاسخگوی دلیل اخراج کارگران باشد. وی ضمن ابراز تاسف از اخراج کارگران در برخی کارخانجات تبریز افزود: در خصوص اخراج کارگران، کارخانه های دولتی پیشقدم شده اند که دولت باید پاسخگو باشد. عضو فراکسیون کارگری مجلس با بیان اینکه هیچ مدیری نباید راضی شود کارگری اخراج شود، خاطرنشان کرد: در هر کارخانه ای مشکل ایجاد می شود به سراغ اخراج کارگران رو می آورند در صورتی که باید به سراغ بهره وری و مدیریت بروند. نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با بیان اینکه نمایندگان دغدغه جدی در خصوص بیکاری جوانان دارند، افزود: به ویژه این دغدغه و نگرانی اشتغال جوانان در آذربایجان شرقی به یک معضل تبدیل شده است که ما با پیگیری برخی پروژه های بزرگ صنعتی و تولیدی با حفظ اشتغال جدید به دنبال حل این معضل به سهم خود هستیم. رحمانی قراردادهای کارگری را نوعی استثمار جدید خواند و خاطرنشان کرد: چندین بار در خصوص یکسان سازی کار و حقوق کارگران به مقامات مسئول تذکر داده شده که چرا کارگر رسمی و غیررسمی که هر دو در یک کارخانه یک نوع کار را انجام می دهند حقوق یکسانی ندارند؟ وی همچنین با بیان اینکه تامین اجتماعی با پول کارگران بنیان گرفته است و نباید دولتی شود، گفت: با دولتی شدن این بیمه، کارگران با خطر جدی مواجه خواهند شد و ما انتظار داریم اقدامات جدی در خصوص رفع مشکلات کارگران از سوی دولت صورت گیرد.
میزان بیکاری جوانان افزایش یافت: ایرنا: میزان بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در زمستان سال گذشته افزایش یافت و طی چهار فصل سال گذشته از 3/20 به 4/27 درصد رسید. به گزارش مرکز آمار ایران، طی سال گذشته میزان بیکاری جوانان منحنی سینوسی را طی کرد به طوری که از یک روند ثابتی برخوردار نبوده است. معاون توسعه مرکز آمار ایران «علیرضا زاهدیان» پیش بینی کرده بود موج دوم بیکاری به دلیل موالید دهه 60 که هم اکنون پس از اتمام تحصیلات وارد بازار کار کشور می شوند در راه است.
بیکاران، گمشدگان ‌آمارهای ملی: خبرآنلاین: تعریف بیکاری از سوی مرکز آمار ایران به عنوان نهاد رسمی اعلام نرخ بیکاری همواره از سوی کارشناسان با انتقادهایی مواجه بوده است. به باور کارشناسان در قالب یک تعریف‌ علمی‌ باید تداوم و پایداری شغل مورد تأکید قرار گیرد. اما در طول 43 سال گذشته تعریف مرکز آمار از بیکاری همواره دستخوش تغییر و تحول به نفع دولت در کاهش شمار بیکاران بوده است. در ‌سرشماری‌های سال‌های 45 و 55 افرادی که درهفته 8 ساعت یا بیشتر کار کرده‌اند، شاغل به حساب می‌آمدند ولی در سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن سال‌های 65 و 75 و نیز آمارگیری جاری جمعیت 70 و حتی آمارگیری از ویژگی‌های اشتغال و بیکاری خانوار سال‌های 76 لغایت 83، کسانی که در هفت روز گذشته پیش از مراجعه مأمور مرکز آمار ایران حداقل 2 روز کار کرده‌اند، شاغل به حساب آمده‌اند. این تعریف پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد با تغییر بیشتری مواجه شده است به طوری که اگر فرد مورد مراجعه در هفته منتهی به سرشماری حتی یک ساعت کار کرده باشد، شاغل محسوب شده و در شمار بیکاران محسوب نشده است که در چنین حالتی هر شکلی از کار که برای به دست آوردن دستمزد صورت گرفته باشد، فارغ از میزان و ساعات و کیفیت آن، شغل محسوب شده است. همچنین کسانی که دارای شغلی هستند ولی در هفت روز گذشته به اقتضای فصل و ماهیت فصلی کار خود، کار نکرده‌اند یعنی بیکاران فصلی مشروط بر اینکه در جست‌وجوی کار دیگری هم نبوده باشند، شاغل محسوب شده‌اند. بدین ترتیب، در آمارگیری‌های سه دهه اخیر، کارگران فصلی هم در مدت بیکاری جزو شاغلان محسوب شده‌اند. یعنی به استثنای سرشماری‌های سال‌های 55 و 45 بیکاران فصلی با هدف کاهش نرخ بیکاری در شمار شاغلان قرار گرفته‌اند.
تجمع اعتراضی كارگران اخراجی شهرداری خرمشهر : کارگران اخراج شده شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود در مقابل شهر داری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. ۵۰ تن از کارگران به نمایندگی بیش از 200 تن از کارگران اخراجی در تجمع اعتراضی 5 ساعته خود در مقابل شهرداری خرمشهر با در دست داشتن حکم صادره از دادگستری این شهر جهت پرداخت دستمزد قانونی خود که بالغ بر 4 میلیون تومان می باشد خواستار رسیدگی و پرداخت فوری مطالباتشان شدند.
تجمع اعتراضی کارگران در مقابل اداره کار "ایرانشهر": دهها تن از کارگران یک واحد تولیدی در شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، در اعتراض بع عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود در مقابل اداره کار این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران معترض در جریان تجمع خود اقدام به ارائه شکایت نامه ای به این اداره کرده و در آن خواستار رسیدگی فوری به مطالبات خود از قبیل پرداخت دستمزدهای معوقه و پرداخت حق بیمه توسط کارفرما و امنیت شغلی خود شدند.
تجمع اعتراضی کارگران شرکت چاه نیمه های زابل در مقابل استانداری سیستان و بلوچستان: دهها تن از کارگران شرکت "چاه نیمه های زابل" در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود اقدام به برگزار تجمع اعتراضی در مقابل استانداری سیستان و بلوچستان برگزار کردند. کارگران معترض به نمایندگی از سایر کارگران اخراجی با نوشتن نامه ای شکایت خود را از عدم رسیدگی به مطالباتشان به استانداری ارائه کرده و اعلام کردند در صورت عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل سایر مراجع دولتی تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.
یاد سلمان یگانه فعال کارگری سوسیالیست را گرامی بداریم! سلمان یگانه فعال کارگری سوسیالیست، انسانی عزیز و صمیمی و از بستگان نزدیکم در روز چهارشنبه ١٦ اردیبهشت ١٣٨٨ در سن ٤٧ سالگی قربانی سودجوئی نظام سرمایه داری شد و جانش را از دست داد. سلمان یگانه در حین انجام کار در کارخانه فولاد لوشان به نحو دلخراشی در دستگاه بتونر سقوط نموده و براثر شدت جراحات وارده جان سپرد. او در هفته گذشته ٥ شب پی در پی اضافه کاری کرده بود. عدم تمرکز در اثر خستگی و بیخوابی و نبود ایمنی کار درکارخانه موجب این فاجعه شده است. با مرگ او طبقه کارگر و فعالین کارگری ایران یکی از همرزمان خستگی ناپذیر خود را از دست داده اند و دوستان و بستگان سلمان یکی از بهترین و صمیمی ترین انسان را. سلمان یگانه پس از ١٥ سال کار در کارخانه ای در لوشان دو سال پیش به دلیل ورشکستگی شرکت اخراج شد. پس از آن مدتی را از طریق دستفروشی زندگی گذراند و حدود ٦ ماه پیش کار جدیدش را گیر آورد که طبق نرم امروز در ایران استخدام موقت این شرکت بود. او در دوران بیکاری که آینده تامین خانواده اش در محاق فرو رفته بود، روحیه صمیمی و زنده همیشگی خود را حفظ کرده بود و این روحیه او شرائط زندگی را برای همسر و کودکانش آسانتر ساخته بود و خنده و شادی را از چهره کودکانش دور نساخته بود. چقدر همه ما دوستان و بستگان سلمان خوشحال بودیم که سلمان عزیز دوباره کار گیر آورده است. اما این دیری نپائید، فاجعه ای بدتر از بیکاری در کمین او نشسته بود. دردناکتر از همه این است که او که همیشه در فکر بهبود زندگی هم طبقه ایهایش از بهبود ایمنی کار تا افزایش دستمزد و پایان دادن به همه مرارتهای طبقه کارگر بوده است، خود قربانی مرارتهای این نظام شد. حرص سرمایه برای سودآوردی را حد و مرزی نیست. سانحه کاری در اثر عدم وجود ایمنی کار ابعاد بسیار وسیعی در ایران دارد و هر روز زندگی تعداد زیادی از هم طبقه ایهای ما را میگیرد و تامین خانواده آنها را در محاق فرو میبرد. هر روز ما تعداد زیادی از این نمونه ها را در آمارها و خبرها میخوانیم. اما وقتی این فاجعه دم در خانه تان اتفاق بیافتد، تازه عمق آن را لمس میکنید. یاد سلمان عزیز را با برگزاری مراسمهای گرامیداشت و با مبارزه ای راسخ تر برای ایجاد تشکل و همبستگی میان طبقه کارگر و مبارزه برای رهائی کامل از نظام سرمایه داری گرامی بداریم. زندگی و مرگ سلمان سند دیگری از طبقه ما برای صدور حکم نابودی نظام سرمایه داری است. دیروز در مراسم خاکسپاری و امروز در مراسم گرامیداشت سلمان یگانه چندین هزار نفر از کارگران و مردم شهر لوشان و دوستان سلمان و فعالین کارگری از سراسر ایران شرکت داشتند. مرگ این فعال کارگری برای بسیاری از کارگران و مردم باورنکردنی و بهت آور است. محمود قزوینی
مرگ یک کارگر در محیط کار : "مهدی عرفانی" کارگر 26 ساله مجتمع فولاد گیلان بر اثر سوختگی شدید درگذشت. این کارگر به دلیل خستگی مفرط ناشی از چندین روز کار مستمر هنگام بروز حریق در تابلوی برق کارخانه قادر نبود از محل حادثه بگریزد و بر اثر برق گرفتگی و سوختکی شدید جان خود را از دست داد. لازم به ذکر است مجتمع فولاد گیلان همچون بسیاری دیگر از کارخانه ها در ایران از حداقل تجهیزات ایمنی بی بهره است، در این کارخانه نه تنها از ماسک های ایمنی مخصوص و یا یک لیوان شیر به عنوان جیره اجباری روزانه برای کاستن از تاثیرات مخرب آلودگی محیط کار بر سلامت کارگران خبری نیست، بلکه برای دستیابی به سود بیشتر، دستگاه ها و تجهیزات غیر استاندارد و نا کارآمد و در عین حال ارزان به کار گرفته می شود که از آن جمله می توان به تابلوهای برق غیر استاندارد خریداری شده توسط این مجتمع که جان مهدی عرفانی را گرفت، اشاره نمود.
تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس اخراج شده در کرمانشاه: خبر رسیده از کرمانشاه حاکیست، کارفرمای شرکت اتوبوس رانی کرمانشاه بیش از 400 کارگر راننده را از کار اخراج کرده است. رانندگان اخراج شده در تجمع اعتراضی خود خواستار لغو حکم اخراجشان، بازگشت به کار و امنیت شغلی خود شدند. رانندگان اخراج شده دارای سوابق کاری چندین ساله می باشند.
ادامه اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان غرب کرمانشاه: بنا به گزارشات رسیده، صدها تن از کارگران کارخانه سیمان غرب کرمانشاه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها و مطالباتشان اعتصاب غذا نموده اند. گزارش رسیده حاکیست، بیش از 500 تن از کارگران این کارخانه از 10 روز قبل تاکنون از دریافت غذای کارخانه خوداری نموده اند. کارگران اعتصاب کننده مطالبات خود را در سه بند مرح نموده اند که عبارتند از، افزایش حقوق طبق قانون بازنگری کارخانه که قبلا هر 4 سال یک بار انجام گرفته است، اعتراض به مرخصی اجباری کارخانه در ایام عید، رسمی کردن کارگران قراردادی و روزمزد شاغل در بخشهای گوناگون این کارخانه. کارگران اعتصاب کننده اعلام کردند تا دستیابی به مطالباتشان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
ادامه احضار فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی به اداره اطلاعات: بنا به گزارش کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، "شیوا سبحانی" از فعالین کارگری سنندج به حراست مخابرات استان کردستان احضار شد. حراست مخابرات استان کردستان در مورد چگونگی برگزاری مراسم اول ماه مه، برگزار کنندگان و همچنین عضویت کمیته هماهنگی از "شیوا سبحانی" درخواست توضیح کرد و اعلام کردند که آیا حاضر به دادن تعهدی مبنی بر عدم فعالیتهای کارگری است یا خیر که با امتناع شیوا سبحانی مواجه شدند. همچنین روز چهارشنبه 16 اردیبهشت سه نفر دیگر از فعالان کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، به اداره اطلاعات شهرستان نقده احضار شدند. خسرو بوکانی، اسعد مولودزاده و مصطفی شریفی که به اداره اطلاعات فراخوانده شده بودند بعد از چند ساعت بازجویی و تهدید و ارعاب آزاد شدند.
بازداشتی های روز جهانی کارگر ممنوع الملاقات هستند: تغییر برای برابری - خانواده های بازداشت شدگان روز جهانی کارگر همچنان با جواب های ضد ونقیض مسئولین روبرو هستند. به گفته یکی از حاضران روبروی دادگاه انقلاب مسئولین به آنها اجازه ملاقات با مسئول پرونده ها را نمی دهند و فقط به دادن جواب های گمراه کننده اکتفا می کنند. او اضافه می کنند هر لحظه آنها را به تاریخ های نامعلوم ارجاع می دهند در حالی که بازجویی های بازداشت شدگان انجام شده و بازداشت بیش از این کاملا غیرقانونی است. روزگذشته خانواده های بازداشت شدگان روز جهانی کارگر دو نامه تنظیم کردند یکی خطاب به قوه قضائیه و دیگری خطاب به دادسرای انقلاب اسلامی تهران. آنها در در نامه های خود ضمن رد هرگونه مجرم بودن اعضای خانواده شان خوستار آزادی بی قید وشرط آنها شدند. امروز هم جلوی دادستانی انقلاب جمع شدند و پلیس مجددا سعی کرد آنان را پراکنده کند و آنها را تهدید به بازداشت کرد. عده ای دیگر از آنهابرای ملاقات زنان بازداشتی - امروز روز ملاقات زندانیان زن بود -به اوین رفتند اما به آنها گفته شد به دستور قاضی حداد کلیه بازداشتی های روز کارگر ممنوع الملاقات هستند. نیلوفر احمدپور همسر مسعود لقمان، روزنامه نگار ضمن اعتراض به بازداشت بی دلیل همسرش که او را روزنامه نگار و فعال فرهنگی معرفی می کند می گوید:همسرش وکیل ندارد ومسئولین هم تا آن لحظه به آنها هیچ پاسخ روشنی نداده اند. فقط می گویند خودمان با شما تماس می گیریم و حتی در مورد وثیقه هم صحبتی نکرده اند. اکرم رحیم پور همسر جعفر عظیم زاده می گوید: جواب مشخصی نمی دهند. اول گفتند وثیقه پنجاه میلیونی بیاورید. حالا می گویند بازجویی هاشون تکمیل نشده است. او اضافه می کند که همسرش و دیگران هیچ گناهی نکرده اند که بازداشت شوند و باید بدون قید و شرط آزاد شوند. مادر افسانه عظیم زاده یکی دیگر از بازداشت شدگان می گوید دخترش از بند عمومی زندان تماس گرفته و حالش هم خوب است. مسئولین پرونده هیچ پاسخی نمی دهند. حتی در مورد وثیقه هم صحبتی نکرده اند. او اضافه می کند پارک رفتن جرم نیست و بازداشت دخترش غیرقانونی است. رزا فرج اللهی دختر مریم محسنی با تاکید بر اینکه مادرش حق تجمع در روز کارگر را به رسمیت می شناسد می گوید آنها مجرم نیستند بلکه از حقشان استفاده کرده اند. او اضافه می کند خانم منیژه محمدی وکیل خانم ها مریم محسنی و شاه نظری از بازداشت شدگان روز کارگر توانسته اند با مسئولین دادگاه انقلاب صحبت کنند. آنها قول داده اند تکلیف پرونده های همه بازداداشتی ها را روشن کنند اما الان به خانواده ها می گویند تا شنبه جوابی نمی دهیم و کسی هم آزاد نمی شود. مادر امیر یعقوبعلی فعال دانشجویی و عضو کمپینضمن اعتراض به روند رسیدگی و عدم پاسخگویی مسئولین می گوید: در برخی سایت ها اعلام شده که پسرش عضو سندیکای شرکت واحد است در حالی که امیر دانشجو است و طبیعتا چون در این حرفه شاغل نیست نمی تواند عضو سندیکا باشد. اوبا اشاره به بی گناهی پسرش اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر آزاد شود.
پیام اعتراضى به جمهورى اسلامى ایران : ترجمه و تكثير: اتحاد بين المللى در حمايت از كارگران در ايران ö پنجشنبه, ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۷ می ۲۰۰۹ - ۱۸:۰۲ پیام اعتراضى انترناسیونال کارگران ساختمانى و چوب به مقامات جمهورى اسلامى ایرانموضوع: پیام اعتراضى BWI طبق اطلاعات رسیده، تجمع و مراسم روز جهانى کارگر در تهران، که توسط تشکلات مستقل کارگرى ایرانى در پارک لاله در اول مه ٢٠٠٩ برگزار شده بود، بطور خشونت آمیز توسط نیروهاى انتظامى مورد تهاجم قرار گرفت، بسیارى مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بیش از ١٥٠ نفر بازداشت شدند. پلیس بیرحمانه به شرکت کنندگان، از جمله زنان و کودکان، در این مراسم با باتوم، گاز اشک آور و غیره حمله کرده وصدها نفر از مردم را با زور از پارک بیرون مکنند. دیگر تجمعات اول مه، از جمله در شهر سنندج، نیز مورد تهاجم نیروهاى امنیتى قرار میگرند و شرکت کنندگان مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفتند. پنج روز پس از حمله پلیس به مرسم اول مه، در حدود ١٣٠ زن و مرد کماکان در بازداشته هستند. آنها در شرایط غیر قابل قبولى در بند ٢٠٤ زندان اوین در تهران محبوس میباشند. انترناسیونال کارگران ساختمانى و چوب (BWI) این حملات به حقوق کارگران مبنى بر متشکل شدن و برگزارى مراسمهاى اول مه را محکوم میکند. ما خوهان آزادى فورى و بدون قید و شرط تمامى دستگیرشدگان اول ماه مه هستیم. ما همچنین از دولت میخواهیم که حقوق کارگرى از جله تشکلیابى، تجمع و اعتصاب را محترم داشته، به آزار و اذیت فعالین کارگرى خاتمه بخشیده، تمامى کارگران زندانى را آزاد نموده و نسبت به فعالیتهاى تشکلات مستقل کارگران مداخله ننماید. آنیتا نورمارکدبیرکل، انترناسیونال کارگران ساختمانى و چوب.
۸۰ درصد مردم تهران زیر خط فقر هستند: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با پذیرفتن خط فقر 850 هزار تومانی در استان تهران 70 الی 80 درصد مردم پایتخت زیر خط فقر قرار خواهند گرفت. سید جواد زمانی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب در مورد تعیین خط فقر گفت: تعیین خط فقر در استانهای مختلف متفاوت است و باید براساس شرایط هر شهری خط فقر را مشخص کرد. کارشناسان اجتماعی معتقدند که خط فقر مطلق عدم تامین حداقل نیازهای تغذیه ای، بهداشتی، آموزشی، مسکن و حمل و نقل یک خانواده است که حداقل غذای مورد نیاز یک خانوار ایرانی دو هزار کالری در روز است و این رقم مبنای محاسبه خط فقر در نظر گرفته شده است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: خط فقر در استانی مانند تهران که مشکلات اقتصادی و هزینه های زندگی مردم بیش از دیگر شهرهای کشور است ، بسیار بالاتر خواهد بود و باید وزارت رفاه به عنوان یکی از سازمانهای مرتبط نسبت به تعیین و اعلام خط فقر اقدام کند. کارشناسان معتقدند در نظر گرفتن خط فقر بر مبنای درآمد یک دلار در روز مبنای علمی ندارد و به همین دلیل وزارت رفاه نباید بر اساس این مبلغ خط فقر را تعیین کند و باید در ایران خط فقر بر اساس درآمد روزانه دو دلار در نظر گرفته شود. با توجه به هزینه های زیاد استان تهران، درآمد تمامی کارمندان فقط کفاف هزینه های اولیه زندگی آنها را می دهد زمانی با اشاره به اینکه ابتدا باید مشخص شود که خط فقر 850 هزار تومانی در استان تهران برچه اساسی تعیین شده است، گفت: البته من هم قبول دارم که هزینه های زندگی در استان تهران هنگفت است به همین دلیل در نظر گرفتن این مبلغ خط فقر می تواند درست باشد بنابراین در این صورت 70 الی 80 درصد مردم تهران زیر خط فقر قرار خواهند گرفت. چندی پیش حسین راغفر تدوینگر نقشه فقر کشور برای استان تهران خط فقر را درآمد ماهانه کمتر از 850 هزار تومان اعلام و عنوان کرده بود که این مبلغ کمتر از میزان واقعی خط فقر محاسبه شده است و با توجه به نرخ تورم، تعداد فرزند دانشجو و دانش آموز در سال جاری خط فقر خیلی بیشتر از 850 هزار تومان برای خانوار 5 نفره خواهد بود. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه هزینه های تهران آنقدر زیاد است که تمامی کارمندان فقط زندگی می کنند، افزود: با شرایط موجود و هزینه های اجاره مسکن ، آموزش و ...، درآمد کارمندان فقط کفاف خوراک و هزینه های اولیه زندگی آنها را می دهد. زمانی تاکید کرد: موضوع تعیین خط فقر را در کمیسیون اجتماعی مطرح خواهیم کرد تا وزیر رفاه هرچه زودتر نسبت به اعلام خط فقر اقدام کند
بيش از یک میلیون و ٨۰۰ هزار کودک محروم از تحصیل: آژانس ايران خبر: در حالی که به موجب ماده ۲٨ کنوانسیون حقوق کودک برخورداری از آموزش و پرورش حق کودک است و دولت باید امکان آموزش ابتدایی و رایگان و اجباری را برای کودکان فراهم آورد و طبق ماده ٣۲ همین کنوانسیون کودکان باید در برابر کاری که رشد و سلامت او را تهدید می کند، حمایت شوند و به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال طبق ماده ۷۹ قانون کار جمهوری اسلامی ممنوع است . برابر آمار رسمي سازمان بهزيستي در ايران بيش از یک میلیون و ٨۰۰ هزار نفر کودک محروم از تحصیل وجود دارد که ۴۰۰ هزار نفر از آنان زیر ۱۵ سال سن دارند و به کار دائمی مشغولند . اکثر کودکان و نوجوانانی که به کار دائمی در کارگاه مشغول هستند سرپرست و یا اداره کننده خانواده های خویش هستند و چاره ای جز کار کردن ندارند بسیاری از نوجوانان برای به دست آوردن منبع در آمد حتی با وجود سن کم به قاچاق مواد هم می پردازند.
اعتراض مديران ٣٠ كارخانه نساجي و تجمع آنها در وزارت صنايع: جمهوریت: يك روز پس از آنكه وزير صنايع و معادن در جشن كارگران صنعت و معدن اعلام كرد كه ديگر در وزارتخانه متبوعش دوران تصميم‌گيري از پشت درهاي بسته به پايان رسيده است، جمعي از مديران كارخانه‌هاي صنايع نساجي در اتاق مديركل نساجي وزارت صنايع و معادن جمع‌شدند تا بگويند اگر قرار نيست مطالبات مربوط به جوايز صارداتي را بدهيد؛ حداقل مسؤوليت پاسخگويي به ٧ هزار كارگر و اداره ٣٠ كارخانه‌‌ را نيز خود تقبل كنيد. صبح امروز ٥٠ مدير از نزديك به ٣٠ كارخانه نساجي كشور در ساختمان شماره ٢ وزارت صنايع و معادن واقع در خيابان شهيد كلانتري حاضر شدند تا به گفته خود براي چندمين بار پرداخت مطالبات معوقعه جوايز صادراتي ١٢سال پيش را از مسؤولان اين وزاتخانه طلب كنند. بنا به اظهارت برخي از مديران حاضر در تجمع امروز، شركت‌هاي نساجي آرين‌جين، شيراز پوپلين، غنچه، منصوران، فردوس باف، بچه‌هاي ايران، فرش نگين مشهد، پاسارد، مخمل، برك، ميچكا، دوناي البرز، جامه‌گران، جامه دوز و توليدي پارس ايران به همراه ١٥ شركت نساجي ديگر بابت تشويق‌هاي صادراتي از وزارت صنايع معادن طلبكار هستند. بر اساس اين ادعا، ١٢ سال پيش و زماني كه قرار شد تا اين ٣٠ شركت بابت انجام صادرات محصولات خود به بازارهاي جهاني مورد تشويق قرار بگيرند، نيمي از جوايز آنها به ارزش تقريبي ١٥ ميليون دلار (در همان سال) نزد وزات صنايع و معادن وقت بافي‌ماند كه تا امروز هنوز زمان پرداخت آن فرا نرسيده است. اشرفي، يكي از مديران نساجي حاضر در تجمع امروز نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا ضمن تأييد اين اظهارات گفت: براي سال ٨٧ نيز رييس‌جمهور وعده پرداخت ٢ روزه جوايز صادراتي را داد اما با گذشت ٨ ماه هنوز اين وعده اجرايي نشده است. وي گفت: اين مطالبات پرداخت نشده قبل از آنكه جنبه تشويقي داشته باشند، حاصل فروش محصولات توليد شده در بازارهاي خارج از كشور است. به گفته اشرفي، دولت بايد هرچه زودتر از طريق تامين اعتبار و يا صدرو اجازه براي واردات كالا بدهي خود را تسويه كند. هرچند هنوز از محتواي گفت‌وگوهاي صبح امروز اين مديران واحدهاي توليدكننده نساجي با مديركل نساجي وزارت صنايع و معادن و سرانجام آن در خصوص پرداخت مطالبات معوقه ١٢ سال پيش خبري نيست، از گفته‌هاي اين مديران كه معتقد هستند از ارزش ريالي اصل مطالبات آنها در اين ١٢ سال به شدت كاسته شده‌است، پيداست كه در صورت پرداخت نشدن اين بدهي معوقه امكان تعطيلي ٣٠ واحد توليدي و به تبع آن بيكاري جمعيتي در حدود ٧ هزار كارگر وجود دارد؛ كارگراني كه چون موضوع مشوق‌هاي صارداتي از ابتدا به آنها مربوط نمي‌شده ‌است، در جريان چند و چون ماجرا نيستند.
وضعیت اسفناک کارگران ماهیگیر بوشهر: آژانس ايران خبر: کارگران ماهیگیر در بوشهر در وضعیت اسفباری به سر میبرند. این کارگران در زمره کارگران فصلی ای میباشند که از کمترین شرایط زندگی انسانی محرومند. این زندگی بخور و نمیر، آن هنگام است که به صید میروند و مشغول به کار هستند در غیر این صورت وضعیت آنان بسیار فلاکت بارتر می باشد. میانگین دمای هوا در بوشهر 50+ درجه می باشد و رطوبت فوق العاده بالا و نبود امکانات رفاهی در کشتی های کوچک ماهی گیری که اصطلاحا لنج نامیده میشوند، شرایط کار را بسیار دهشتناک میکند. در هر لنج حدودا 10 نفر کارگر مشغول به کار هستند که با احتساب 1000 لنج برای استان بوشهر حدودا 10000 نفر در این بخش مشغول به کارمی باشند. این آمارتنها مربوط به کارگران مردی است که فقط در لنج مشغول به کار هستند (اکثرا زنان کارگر در بوشهر در کارگاه‌های فرآوری گوشت ماهی و میگو مشغول به کار می باشند) و کارگران باربر، بیشتر مهاجرین افغانی هستند. تقریبا اکثر این کارگران، روز مزد و بدون بیمه و قرارداد می باشند. اکثر کارهای مربوط به اشتغال با شیوه های ارباب منشی پیشین حل وفصل میشود، که با توجه به این شرایط همیشه سود صاحبان سرمایه تامین شده و کارگران بازنده از پیش تعیین شده این کشمکش ها میباشند وهیچ تغییری در وضعیت این بردگان کار مزدی وجود ندارد و شرایط همیشه از قبل به اینها چنگ و دندان خود را نشان میدهد.
معيشت پرستاران، حلقه مفقوده سلامت: روزنامه ابتکار: به گفته برخي از پرستاران، پرستاران مشکلاتي دارند.انها معتقدند، پرستاران به نوعي دچار بيماري هاي خاص هستند. اصلا بيايند آمار بگيرند که چند نفر از پرستاران خانم مبتلا به دردهاي مفصلي اعم از زانو درد و دردهاي کمر هستند. و اين آمار را با آمار مشابه بين حرفه هاي ديگر مقايسه کنند (مثلا با خانم هاي کارمند) اين مشکل خاص پرستاران پر سابقه نيست، تمام پرستاراني که حتي سابقه کار آنها بين 5 تا 15 سال است دچار اين مشکل هستند. امروزه وضعيت بخش ها با سالهاي گذشته قابل مقايسه نيست رشد جمعيت، اقسام بيماري هاي مختلف که گاه شديدتر، ناشناخته تر و حتي خطرناکترند، به عنوان مثال تا چند سال پيش ايدز و يا هپاتيت وجود نداشت ولي الان يک مشکل عمده است)، تعداد زياد بيمار، فشار کاري زياد، کمبود پرسنل و کمي حقوق از ديگر مشکلات ماست، با توجه به سطح بالاي تورم و گراني، توازني ميان در آمد پرستاران و مخارج آنها وجود ندارد، به خصوص مشکلات آقايان اين حرفه زياد است آنها اصلا خانواده شان را نمي توانند ببينند. اين مسائل به لحاظ کمي و کيفي باعث استرس مي شود و شرايط را براي پرستار مشکل مي کند.پرستار سخت کوش ديگري درباره مطالبات و انتظارات پرستاران مي گويد: مطالبات و انتظارات پرستاران در مقايسه با امتيازات کارمندان ديگر ارگان ها روشن مي شود، اگر پرستاران را با فارغ التحصيلان رشته هاي ديگر که گاه رشته تحصيلي آنها آسانتر بوده و مسئوليت پرستاران را هم ندارند يعني به طورمستقيم با جان مردم در تماس نيستند، در مواجهه با بيماران عفوني و در معرض خطر ابتلا به اين بيماريها قرار ندارند، سيستم ايمني بدنشان از پرستاران قوي تر است، ( چرا که سيستم ايمني بدن پرستاران در تماس با بيماران مختلف مبتلا به هپاتيتC، هپاتيتS،HIV، به طور طبيعي کاهش مي يابد)، مقايسه کنيم، مي بينيم که پرستاران عليرغم کار سخت و پرخطر از امکانات و امتيازات کمتري نسبت به آنها برخوردارند. ولي کاش حداقل براي پرستاران انگيزه ايجاد مي کردند; هديه روز زن به ما تعلق نمي گيرد حتي دريغ از يک کارت تبريک براي اين روز و يا هديه روز پرستار را به صورت اقساط به پرستاران مي دهند.اين بدان معناست که هنوز جايگاه واقعي پرستار شناخته نشده است. اينها براي پرستار انگيزه ايجاد مي کند ولي نهاد هاي مسئول از اين امر غافلند. خدمات، تسهيلات، بن هاي غير نقدي و نقد ي که به پرستاران اعطا مي شود واقعا در مقايسه با اينکه اين افراد کارشناسان حرفه و رشته خود هستند بسيار اندک است.
جذب سرمايه ‌خارجی در سال 87 فقط 600 ميليون دلار: روزنامه آفتاب یزد: وزير امور اقتصادي و دارايي از تشكيل بانك جامع اطلاعات آمار ايرانيان خارج از كشور خبر داد. شمس‌الدين حسيني در گفتگو با ايسنا، با بيان اينكه تلاش ما بر اين است كه موانع رفتاري و مشكلات را از سر راه سرمايه‌گذاران خارجي به‌ويژه ايرانيان مقيم خارج برداريم تصريح كرد: نگاه ما به ايرانيان خارج از كشور يك نگاه جامع و خالي از منفعت طلبي و به منظور حضور در سازندگي و پيشرفت كشور است و بايد از استعدادها و استطاعت‌هاي آنها بهره‌مند شويم. وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: اين بانك وظيفه جمع آوري اطلاعات آمار ايرانيان خارج از كشور را برعهده دارد و البته در آن بخشي كه تحت پوشش قانون حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي است، مشخص شده كه تبعيت فرد چيست و تمام مجوزهاي لازم از سوي سازمان سرمايه‌گذاري خارجي و يا هيئت‌ عالي سرمايه‌گذاري تاييد مي‌شود. به گفته وي، يك بخشي از سرمايه هاي هموطنان مـقـيـم خارجي به صورت معمولي وارد كشور مي‌شود يعني خارج از پوشش قانون حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي است كه ممكن است ما آمار لازم را به صورت دقيق نداشته باشيم كه نياز به استعلام از بانك مركزي دارد. حسيني درباره ميزان سرمايه‌هاي خارجي جذب شده در سال 87 عنوان كرد: طي سال 87 براساس مجوزهاي صادر شده، 600 ميليون دلار سرمايه خارجي در كشور جذب شده است.
گرسنگی شدید؛ خط جدید فقر و فلاکت در حاکمیت سیاه آخوندی: سایت هم میهن: تدوینگر نقشه جغرافیایی خط فقر در کشور، خط فقر مطلق كشوری در سال ۸۳ را ۲۳۸ هزار تومان، ۸۴، ۲۸۳ هزار تومان، ۸۵، ۳۲۵ هزار تومان و در سال ۸۶ نيز ۴۰۵ هزار تومان برشمرد و با اعلام اين كه خط فقر مطلق شهر تهران هم، در سال ۸۶ ، حداقل ۷۷۰ تا ۷۸۰ هزار تومان بوده است، گفت: خط فقر مطلق استان تهران نيز در سال ۸۳ ، ۴۰۰ هزار تومان، ۸۴ ، ۴۸۰ هزار تومان، ۸۵ ، ۵۶۰ هزار تومان و سال ۸۶ ، ۶۵۰ هزار تومان و اين ارقام بيانگر رشد سالانه ۱۸ درصدی خط فقر در كشور است. حسین راغفر با اشاره به ميزان افزايش درصد جمعيت زير خط فقر مطلق در سال های گذشته به هم میهن می گوید: در سال ۸۳، ۲۵/۳ درصد، سال ۸۴، ۲۷/۴ درصد، سال ۸۵ ، ۲۹درصد و سال ۸۶، ۳۱/۳ درصد جمعيت كشور زيرخط فقر مطلق بسرمی بردند. رانده شدن نزدیک یک سوم ایرانیان به زیر خط فقر مطلق در حالی رخ داده است که بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی سازمان اوپک در سال ۲۰۰۷ دولت محمود احمدی‌نژاد با متوسط درآمد نفتی بالغ بر ۶۲ میلیارد درسال طی سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی بیشترین سهم درآمدهای نفتی (تنها از محل صادرات نفت خام) بین تمام دولت‌های پس از انقلاب اسلامی از آن خود کرده است.
جوزف استیگلیتز اعلام کرد : سقوط آزاد اقتصاد جهان به پایان رسیده است: مونا مشهدی رجبی - جوزف استیگلیتز برنده نوبل اقتصاد در سال 2001 میلادی که مداخله دولت در اقتصاد را عاملی برای اصلاح بحران اقتصادی امروزی دنیا می‌داند در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد خطر سقوط آزاد اقتصاد دنیا به پایان رسیده است. اما این مساله نباید موجب کاهش تلاش کشورهای صنعتی و ثروتمند در بازگرداندن رشد به اقتصاد شود. برنده نوبل اقتصاد که سال‌ها سابقه فعالیت در دولت را داشته است و یکی از سی‌و‌دو اقتصاددانی بود که نامه اعتراض به دولت نوشت، تاکید کرد: «اقتصاد جهان در یک سال و اندی گذشته با سرعت بسیار زیادی منقبض شده است. از آنجا که نرخ انقباض اقتصادی جهان در یک سال و اندی گذشته پیوسته بوده است و هیچ گاه در بازه مورد بررسی اقتصاد رشدی اندک را تجربه نکرده است می‌توان این انقباض اقتصادی را به سقوط آزاد اقتصاد جهان تعبیر کرد. هم اکنون اوضاع اقتصادی دنیا وخیم‌ترین شرایط بعد از جنگ جهانی دوم است و اگر دولت‌ها در اقتصاد داخل نمی‌شدند این شرایط هر روز بدتر می‌شد...» استیگلیتز که وضعیت یک سال گذشته اقتصاد جهان را سقوط آزاد اقتصاد تعبیر کرده بود، گفت:«تزریق‌های چندمیلیارد دلاری به اقتصاد جهان سبب شد تا نرخ کاهش رشد اقتصادی جهان تنزل پیدا کند. اما نباید این اصلاح تدریجی اقتصادی با بازسازی کامل اقتصاد اشتباه گرفته شود.» سقوط آزاد اقتصاد جهان در ماه‌های قبل سبب افزایش شمار بیکاران در کشورهای مختلف دنیا به خصوص کشورهای توسعه یافته و صنعتی شد و زمینه را برای کاهش راندمان فعالیت‌های تولیدی و صنعتی فراهم کرد. ما از کشورهای توسعه یافته و صنعتی دنیا خواستیم تا تزریق خود به اقتصاد جهان را ادامه دهند و به دلیل توقف نرخ کاهش اقتصاد جهانی از ادامه این کار سر باز نزنند. وی با اشاره به اینکه هم اکنون تمامی ساکنان کره زمین شهروندان فضای اقتصادی واحدی هستند گفت: «صندوق بین‌المللی پول تاکید کرده بود تزریق به اقتصاد دنیا باید برابر با 2‌درصد از تولید ناخالص داخلی جهان باشد. کشورهای در حال‌گذاری همچون چین و هند و برزیل نیز می‌توانند در این تزریق نقش داشته باشند. زیرا اقتصاد این کشورها نیز دارای ذخایر ارزی زیادی است و منابع مالی زیادی برای تزریق به اقتصاد و تقویت نرخ رشد اقتصادی در اختیار آنها است.» وی در پاسخ به این سوال که آیا نزدیک بودن اقتصاد کشورهای مختلف دنیا به یکدیگر سبب آسان‌تر شدن مبارزه با بحران اقتصادی دنیا می‌شود یا خیر گفت: «این ارتباط نزدیک اقتصادهای دنیا با یکدیگر سبب می‌شود تا مبارزه با رکود اقتصادی سخت‌تر شود. در شرایطی که کشورهای جهان ارتباطی به این نزدیکی با هم نداشته باشند تزریق به اقتصاد یک کشور می‌تواند آنها را از بحران نجات دهد بدون توجه به اینکه دیگر کشورها در چه وضعیتی هستند. اما در شرایط کنونی زمانی که کشوری طرح تزریق به اقتصاد داخلی را اجرا می‌کند ،به دلیل ارتباط زیاد اقتصادی با دیگر کشورهای جهان سهمی از این تزریق از اقتصاد داخلی خارج می‌شود. به عنوان مثال یک شرکت راه‌سازی آمریکایی سفارش ساخت جاده در داخل آمریکا را از دولت می‌گیرد و قرار داد این شرکت با دولت امضا می‌شود. تامین مالی این پروژه از طریق دولت یا شرکت مذکور انجام می‌شود که در هر صورت بخشی از مبلغ تزریق شده به اقتصاد داخلی را نیز در بر دارد. این شرکت برای ساخت جاده تجهیزات راهسازی را از کشور آلمان، بتن را از مکزیک و خدمات مهندسی را از انگلیس وارد می‌کند و درآمد هر یک از کشورهای عنوان شده بخشی از تزریق دولت به اقتصاد را تشکیل می‌دهد. بنابراین برای حل مشکل اقتصاد امروز دنیا تنها یک راه حل وجود دارد و آن راه اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی در سطح بین‌المللی است تا تاثیر عدم تعادل موجود در اقتصاد کشورهای مختلف روی اقتصاد دنیا از بین برود. اگر در دهه 1930 میلادی هر کشور به تنهایی می‌توانست زمینه را برای خروج اقتصاد داخلی از بحران فراهم کند امروز همه کشورها باید همسو با یکدیگر اقدام به اجرای سیاست‌های اصلاح اقتصادی کنند تا دنیا از رکود خارج شود. هیچ کشوری به تنهایی از این رکود خارج نخواهد شد.استیگلیتز با اشاره به این مطلب که بحران اقتصادی آسیب بزرگی به کشورهای فقیر دنيا وارد کرده است گفت: «ضعف سیاست‌های اقتصادی در کنار ساختار ضعیف اقتصادی در کشورهای فقیر دنيا موجب شد تا تاثیرگذاری بحران روی رشد اقتصادی این کشورها بیشتر باشد. بنابراین کشورهای توسعه یافته موظف هستند علاوه بر تزریق به اقتصاد داخلی خود منابع مالی لازم برای تقویت نرخ رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه را در اختیار آنها قرار دهند. انقباض اقتصادی این کشورهای فقیر می‌تواند رشد اقتصادی دنیا را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا اقتصاد کشورهای جهان همچون حلقه‌های یک زنجیر به هم پیوسته هستند.» صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می‌کند اقتصاد جهان در سال جاری با نرخ 3/1‌درصد منقبض شود در حالیکه در برآوردهای گذشته نرخ رشد اقتصادی جهان برابر با 5/0‌درصد منفی اعلام شده بود. سازمان‌های جهانی یکی از دلایل بسیار مهم در افزایش نرخ انقباض اقتصادی را تاثیر بحران در درآمد صادراتی کشورهای در حال توسعه‌ای همچون چین و هند و برزیل می‌دانند. کاهش درآمد صادراتی سبب تنزل نرخ رشد اقتصادی کشورهای قاره آسیا شده است.
منابع. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری٬ روشنگري٬ ايلنا٬ اتحاديه آزاد كارگران ايران٬ كميته هماهنگي براي ايجاد تشكلهاي كارگري٬ پرس نيوز

Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Delicious :: Digg :: Stumbleupon :: Furl :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed


0 نظرات:

ارسال یک نظر

برای ارسال نظر : بعد از نوشتن نظرتان در انتخاب نمایه یک گزینه را انتخاب کنید در صورتی که نمیخواهید مشخصات تان درج شود " ناشناس" را انتخاب نموده و نظر را ارسال کنید در صورت مواجه شدن با پیغام خطا دوباره بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
مطالبی که حاوی کلمات رکيک و توهين آمیز باشد درج نميشوند.

 

Copyright © 2009 www.eshterak.net